UltraChrome K3 – więcej czerni od Epsona

Wydruk profesjonalnych, artystycznych fotografii bez konieczności korzystania z ciemni, uzyskiwanie doskonałych reprodukcji, dokładna reprografia materiałów archiwalnych i wiele innych możliwości otwiera się przed użytkownikami drukarek, w których zastosowano system druku Epson UltraChrome K3.

Bielszy odcień czerni.
Najbardziej zauważalną cechą tego systemu jest użycie dziewięciu wkładów atramentowych – trzy z nich to wkłady z czarnym atramentem: Photo Black, Light Black i nowość: Light Light Black. Standardowa czerń Photo Black może być stosowana zamiennie ze specjalną jej odmianą do wydruków na materiałach matowych – Matte black. Za pomocą jednego urządzenia sporządzimy wydruki na nośnikach dowolnie wybranego rodzaju.
Jakie korzyści niesie ze sobą Epson UltraChrome K3? Przede wszystkim mamy wreszcie możliwość otrzymania na wydruku subtelnych, pastelowych odcieni, naturalny i nie zniekształcony kolor skóry, a także naturalne odwzorowanie gry świateł i cieni. Pięć kolorowych atramentów pozwala uzyskać szeroką gamę nasyconych kolorów.
Szczególną korzyść odniosą z pewnością entuzjaści czarno-białej fotografii, a to dzięki zoptymalizowaniu balansu szarości i gradacji czerni. System UltraChrome K3 pozwala uzyskać najdrobniejsze detale nawet w bardzo ciemnych obszarach wydruku. Mamy możliwość sporządzania nie tylko neutralnych czarno-białych wydruków, ale także ich dowolne kombinacje, stopniując dowolnie obszary szarości – a to wszystko w najlepszej jakości.

Powstanie doskonałych wydruków możliwe jest w sumie dzięki dziewięciu różnym atramentom:
- Matt black,
- Photo Black,
- Light Black,
- Light Light Black,
- Cyan,
- Magenta,
- Yellow,
- Light Cyan,
- Light Magenta.

Są to atramenty wodne, a czynnikiem barwiącym są pigmenty powleczone żywicą utrwalającą. W systemie UltraChrome K3 zostały one znacznie ulepszone tak, aby uzyskać większą odporność na wodę, powietrze, promieniowanie ultrafioletowe i zarysowania, a także większy połysk na odpowiednich mediach. Wydruk uzyskuje swoją stabilność już po 30 minutach, a Epson oszacował, że przechowywany w odpowiednich warunkach (np. pod szkłem lub zalaminowany) rzekomo osiąga swoją trwałość do stu lat w przypadku wydruku kolorowego i ponad dwieście – dla czarno-białego.

Bardzo ważną zaletą UltraChrome K3 jest znaczne zmniejszenie efektu metameryzmu czyli różnego odbioru barwy zależnie od oświetlenia, w którym jest ona oglądana. W najbardziej spektakularnych przypadkach metamerii dochodzi do tego, że dwa różne kolory w pewnych warunkach (np. przy sztucznym świetle) postrzegane są jako zbliżone do siebie bądź takie same. W druku fotograficznym jest to zjawisko niepożądane, lecz niestety występujące dość często.
Atramenty Epson UltraChrome K3 minimalizują to ryzyko, tak więc osoba sporządzająca wydruk może mieć większą pewność co do jego wyglądu w innych warunkach oświetleniowych. Z powodzeniem mogą być one użyte w druku offsetowym, wklęsłodruku, druku fleksograficznym, akcydensowym, druku ogłoszeń, magazynów, opakowań lub gazet, ale także w sporządzaniu profesjonalnych reprodukcji.
System UltraChrome K3 pozwolił odejść od sporządzania czarno-białych wydruków poprzez dobieranie różnych kolorów, co prowadziło do powstawania „efektu tęczy” widywanego niejednokrotnie na czarno-białych, atramentowych wydrukach. Dodatkowym ułatwieniem jest tryb druku czarno-białego w sterowniku drukarki, pozwalający całkowicie kontrolować kolor i odcień.